PPGI در واقع ورق گالونیزه معمول در بازار می‌باشد که در سطح آن یک لایه رنگ قرار گرفته است  و دربیرونی ترین لایه تاپ کوتی به منظور محافظت هر چه بیشتر محصول تولید شده در برابر خراش های سطحی و خوردگی ناشی از آن مورد استفاده قرار گرفته است. کلیه ورق‌های گالوانیزه رنگی تولید شده در ایران توسط کارخانه‌های تولید کننده از همین نوع می‌باشد.

PPGL که مخفف اصطلاح pre-painted galvalume steel می‌باشد کاملا مشابه با ورق PPGI  بوده با این تفاوت که در لایه درونی به جای ورق گالوانیزه از  ورق گالوالوم استفاده شده است. در واقع گالوانوم که ترکیبی از آلومینیوم و روی است علاوه بر دارا بودن تمام مزایای گالوانیزسیون منجر به افزایش محافظت در برابر خوردگی نیز می‌گردد.

آلومینیوم تا زمانی که پوشش توسط بریدگی یا خراش آسیب ندیده باشد، روند خوردگی را کند می‌کند. به علاوه، آلومینیوم می‌تواند همچنین از پخش شدن خوردگی از ناحیه آسیب‌دیده به بقیه ورق جلوگیری ‌کند.

گالوالوم پوششی از آلیاژ روی (Zn) و آلومینیوم هست که طی فرآیند Hot-Dip سطح فلز را پوشش می‌دهد. بلورهای قابل مشاهده‌ (spangle) آن نسبت به فرآیند گالوانیزاسیون کوچک‌تر و به هم نزدیک‌تر هستند. درصد ترکیب این پوشش شامل ۵۵% فلز آلومینیوم (Al) و% ۴۳٫۵ فلز روی (Zn) می‌باشد. در ترکیب آلیاژ گالوالوم مقدار ۱٫۵% عنصر سیلیکون نیز وجو دارد که حضور این عنصر باعث جلوگیری از خوردگی نمی‌شود ولی در عوض مزیت سیلیکون در افزایش قدرت چسبندگی پوشش گالوالوم به سطح فولاد است به گونه ای که در زمان خم کاری و کشش، چسبندگی پوشش را به خوبی حفظ نموده و پوشش مقاومت بیشتری جهت جلوگیری از خوردگی پیدا می‌کند.

مقالات

ورق گالوانیزه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *