عرشه فولادی

عرشه فولادی

 

مشخصات محصول :
ورق مورد استفاده: گالوانیزه
ضخامت مورد استفاده: 0.80 تا 1.25 میلیمتر
سقف مورد تائید آئین نامه های معتبر
بالابردن سرعت اجرا و کاهش زمان اتمام پروژه و صرفه اقتصادی
صرفه جویی در مصرف بتن ، کاهش وزن دال و در نتیجه کاهش وزن مرده و سبک سازی ساختمان
افزایش فواصل تیرریزی ، کاهش مصرف فولاد اسکلت (دهانه های بدون شمع بندی تا 5 متر)

سقف عرشه فولادی (metal deck) چیست؟

عرشه فولادی یا سیستم دال مرکب فولادی بتنی (metal deck) به نوع جدیدی از سقف است که از ورق گالوانیزه با نوعی فرمینگ خاص و تقریبا مشابه با فرم ذوزنقه ای یا شادولاین و البته با عمق گام بیشتر تشکیل شده است. این روش ساخت سقف از روش‌های جدید ساختمان سازی بوده که سرعت ساخت و ساز را بسیار افزایش می‌دهد.
سقف عرشه فولادی ذوزنقه ای از ورق‌های گالوانیزه ذوزنقه ای شکل تشکیل می‌شود. برای ساخت عرشه فولادی، ورق گالوانیزه را به وسیله دستگاه رول فرمینگ مخصوص با روش نورد سرد شکل می‌دهند، به طوریکه مقطع این ورق‌ها به شکل ذوزنقه ای در می‌آید. ضخامت ورق‌های گالوانیزه مورد استفاده جهت تولید عرشه فولادی از 0.80 تا 1.25 میلیمتر است.
طریقه اجرای سازه عرشه فولادی به این صورت است که ابتدا ورق‌های فرمینگ شده عرشه فولادی در قسمت زیرین سقف کارگزاری می‌شود. سپس میلگردها را به بر روی ورق‌ها جایگزاری می‌کنند. به منظور ثابت نگه داشتن ورق‌های فولادی بر روی سقف از میخ‌های فولادی خاصی به نام گل میخ استفاده می‌شود و با دستگاه جوش این گل میخ‌ها به تیرهای فلزی جوش داده می‌شود. در پایان بتن مسلح بر روی ورق‌های عرشه فولادی و میلگرد‌ها کار می‌شود.
به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد سقف عرشه فولادی ذوزنقه ای، این نوع سقف جایگزین بسیار مناسبی برای سقف‌های قدیمی در گستره وسیعی شده است.

نقشه مهندسی عرشه فولادی :

ویژگی‌های سقف عرشه فولادی در مقایسه با سقف‌های سنتی:

سرعت اجرای زیاد :
ورق‌های گالوانیزه فرمینگ شده به صورت عرشه‌های فولادی به وسیله جرثقیل، به طبقات منتقل می‌شود و پس از آن نیروی انسانی به سرعت آنها را نصب می‌کنند. در صورتی که به جای آرماتور بندی از بتن مسلح به الیاف استفاده شود، زمان اجرای سقف بیشتر کاهش پیدا می‌کند. عرشه‌های فولادی به دلیل ویژگی نصب آسان این امکان را به وجود می‌آورند که بتن ریزی سرتاسر سقف به سرعت انجام شده و مساحت زیادی از سقف در زمان کوتاهی اجرا شود. از آنجایی که عرشه‌های فولادی مانند سکویی برای کارگران عمل می‌کند، رفت و آمد و کار در طبقات را برای کارگران راحت‌تر میکند. در نهایت این عوامل باعث می‌شوند تا عرشه فولادی یا دال مرکب فولادی بتنی سرعت بیشتری به اجرای ساختمان بدهد.

دوام بالا :
درصورتیکه عرشه فولادی به صورت استاندارد طراحی و اجرا شود فشار تیرها را به عنوان یک مهار جانبی دفع و توزیع می‌کند. و به دلیل استفاده از بتن مسلح و اسکلت فلزی، سقفی قوی و با دوام ایجاد میکند.

صرفه اقتصادی :
سازه عرشه فولادی دارای عمر مفید بالایی است و دو واقع ارزش اقتصادی بالایی دارد.

به دلیل وزن سبک متریال سقف عرشه فولادی را می‌توان با یک کامیون جابجا و به محل نصب انتقال داد که خود باعث کاهش هزینه‌های حمل و نقل و در نهایت کاهش قیمت تمام شده این نوع سازه می‌باشد.

ایمنی بیشتر برای پرسنل نصاب :
کار نصب عرشه فولادی برای بیروی انسانی به نسبت سایر سازه‌ها دارای ایمنی بسیار بالایی است و باعث کاهش خطرسقوط می‌شود.

نصب راحت تأسیسات ساختمانی :
پس از اجرای سقف عرشه فولادی، امکان نصب آویز به سقف جهت تعبیه جعبه‌های کابل و لوله کشی به سهولت فراهم است که باعت امکان نصب سریع و ایمن تجهیزات سرمایشی و گرمایشی، تجهیزات و سیمکشی برق و تلفن، لوله کشی گاز و آب و همچنین نصب سقف کاذب می‌شود

امکان بازیافت :
به دلیل حجم بالای فولاد به کار رفته در سازه عرشه فولادی، بازیافت آن هم صرفه اقتصادی دارد و هم به نفع محیط زیست است.

اندازه‌های مهندسی عرشه فولادی :

عرض گسترده :1250 میلیمتر
عرض فرمینگ :986 میلیمتر
پوشش مفید :930 میلیمتر
ضخامت :0.80 الی 1.25 میلیمتر