فولاد مبارکه چه محصولاتی را در بورس کالا ارائه می‌کند؟


فولاد مبارکه چه محصولاتی را در بورس کالا ارائه می‌کند؟

به طور کلی محصولات عرضه شده در بورس توسط فولاد مبارکه شامل ورق گرم نوع یک (HB) ، ورق گرم نوع دو (HC)، ورق سرد  (B) ، ورق گالوانیزه (G) و ورق قلع اندود (T) می‌باشد. ورق گرم B  به صورت پیش فرض دارای عرض ۱۲۵۰ و ۱۲۰۰ میلی متر و ضخامت ۴ می‌باشد و ورق گرم C نیز دارای عرض ۱۳۰۰، ۱۳۵۰، ۱۴۰۰ و ۱۴۵۰ و ضخامت ۵ و ۶ می‌باشد.

در ورق قلع اندود (T) ، سطح کلاف با لایه نازکی از قلع پوشش داده می‌شود. ورق‌های قلع اندود در صنایع غذایی و همچنین تولید قوطی‌های حلبی مورد استفاده برای نگه داری محلول‌ها و مواد شیمیایی کاربرد دارند.

در ورق گالوانیزه (G) ، سطح ورق با لایه نازک روی پوشش داده می‌شود. از این محصول عمدتا برای ساخت مخازن استفاده می‌شود. ورق گالوانیزه با رنگ‌های مخصوصی پوشش داده می‌شود. ورق‌های رنگی بیشتر در صنایع تولید لوازم خانگی و ساخت سوله‌ها به کار گرفته می‌شوند. لازم به ذکر است ورق‌های گالوانیزه رنگی شرکت فولاد مبارکه اصفهان به عنوان ریز مجموعه ورق‌های گالوانیزه (G) در بورس ارائه می‌شود.

پس از خرید مشتری از بورس کالا، چنانچه اگر سفارش خریدار، ضخامتی به جز ضخامت ورق خریداری شده پیش فرض باشد؛ می‌بایست مبلغی را به عنوان تفاوت به فروشنده پرداخت نماید که به آن “پرمیوم” گفته می‌شود. به عنوان مثال تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی، پس از خرید ورق کلاف گرم B؛ برای تبدیل این ورق به ضخامت ۲ یا ۳ میلی متر به فولاد مبارکه پرمیوم پرداخت می‌نمایند. ورق سرد (سرد نورد شده) که با نماد (B) نشان داده می‌شود در اصطلاح عامیانه به آن ورق روغنی می‌گویند.

مقالات

ورق گالوانیزه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *