نورد سرد و گرم در صنعت فولاد و آهن چیست؟


نورد Rolling:

نورد یکی از بهترین راهها و روش هایی است که میتوان به کار گرفت تا در مواد فلزی به صورت برگشت ناپذیر تغییر شکل ایجاد کرد.نورد محصولات و تولیدات فلزی به دو صورت نورد سرد و نورد گرم انجام میگیرد .مهمترین محصول تولیدی نورد،ورق و میلگرد میباشد.دسته بندی نورد سرد و نورد گرم بر اساس دمای مورد استفاده در تولید نورد میباشد.

نورد گرم  Hot Rolling:

به طور خلاصه میتوان گفت درفرایند تولید نورد گرم، فلز داغ از بین دو غلطک درحال چرخش که عکس جهت یکدیگر در حال چرخش هستند و فاصله آنها از یکدیگر کمتر از ضخامت فلز داغ است عبور میکند ودر اثر فشار غلطکها صخامتش کاهش و طولش افزایش میابد.در نورد گرم افزایش و کاهش ضخامت ورق براساس تغییر اصطکاک بین غلطکها و فلز انجام میشود.در نورد گرم به راحتی میتوان در فلز تغییر شکل ایجاد کرد.در نورد گرم کنترل دما حائز اهمیت است و اگرافزایش دما ثابت و یکنواخت نباشد سطح محصول تولیدی یکنواخت نخواهد بود و امکان ظاهرشدن ترک و از هم گسیختگی در آن وجوددارد.در تولید محصولات نورد گرم از غلطکهای با مقاطعی به شکل شش ضلعی، ناودانی،نبشی، گرد و تیرآهن استفاده میشود. از محاسن نورد گرم میتوان به نیاز کمتر به دستگاهها و نیروی کار اشاره کرد. البته باید بیان نمود هر چند نورد گرم برای شمش‌های بزرگ مناسب است ولی استحکام محصولات تولیدی به روش نورد گرم کمتراز نورد سرد است.

نورد سرد Cold Rolling:

در نورد سرد، ورق تولید شده به روش نورد گرم را با استفاده از محلول اسیدکلریدریک اسید شویی میکنند تا ضخامت ورق کاهش یابد.درواقع نورد سرد ادامه مراحل نورد گرم است با این تفاوت که دمای محصول کاهش میابد حتی تا دمای اتاق. شایان ذکر است هدف از اجرای نورد سرد کاهش ضخامت ورق‌های فولادی به ابعاد دلخواه ، میباشد. از دیگر مزایای نورد سرد حذف نقطه تسلیم که باعث بد شکل شدن ورق در حین نورد میشود ، افزایش سختی ورق ، روغن کاری راحت، از بین رفتن ناخالصی سطح فلزمی باشد.محصول تولید شده به روش نورد سرد صافتر ، شفاف‌تر و در ابعادی دقیق‌تر نسبت به نورد گرم میباشد.

مقالات

ورق گالوانیزه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *