ورق سیاه جزء گروه تولیدات و محصولات فلزی مسطح و صیقلی می‌باشد. ورق سیاه در فرایند نورد گرم تولید میشود و چون تولیدات حاصل ازنورد گرم مات و سیاه رنگ هستند به این ورق، ورق سیاه گفته میشود. ورق‌های حاصل از نورد گرم دارای قیمت پایین‌تری می‌باشند و این نکته حائز اهمیتی است بخصوص در قیمت تمام شده محصول نهایی. ورق سیاه  مانند ورق‌های گالوانیزه و گالوانیزه رنگی و ورق‌های روغنی به صورت رول (حلقه) و یا برش شده به بازار هدف ارسال میشود.از ورق سیاه در ساخت کشتی، تانکر، خودرو، سوله، سازه‌های عظیم فلزی، صنایع ساختمانی، مخازن و سدها … استفاده میشود. ورق سیاه در دو نوع صنعتی و معمولی تولید میشود.از ورق سیاه صنعتی میتوان به ورق سیاه با نام تجاری ST37 و از نوع معمولی آن میتوان به ورق سیاه با نام تجاری  ST52 اشاره کرد.

از نظر قیمت ورق ST37 با ورق ST52 تفاوت چندانی ندارد اما استفاده از ST52 به جای ST37 باعث می‌شود وزن فولاد مصرف شده در ساختمان کاهش یابد. به طور کلی به دلیل کربن بالا در فولاد مصرفی ورق ST52 دارای شکل پذیری کمتری نسبت به ورق ST37  می باشد. وزن مخصوص این فولادها با هم برابر است ولی از لحاظ استحکام ورق‌های ST52 به دلیل وجود عناصر آلیاژی دارای مقاومت بیشتری می‌باشند.

ورق سیاه ST37 به خاطر کربن کمی که دارد برای جوشکاری مناسب بوده و از محبوب‌ترین و مستحکمترین ورق‌های سیاه میباشد و به همین دلیل برای تولید انواع سوله و اسکلت فلزی از ورق‌های ST37 استفاده می‌شود.

در نامگذاری ورق سیاه ST37، دو حرف St اشاره به فولاد ساختمانی دارد و با ضرب عدد 37 در عدد 9.81 میتوان حداقل مقاومت و استحکام ورق مورد نظر را درکشش به دست آورد که واحدآن نیوتن بر میلی متر مربع می‌باشد. از ورق ST37 با توجه به کیفیت و استحکام بالا و جوش پذیری مناسب در ساخت در و پنجره، لوازم خانگی، تولید پروفیل، تولید نبشی و ناودانی استفاده میگردد. ورق سیاه ST37 خود دارای درجه بندی و تقسیم بندی کیفیت به صورت درجه 1 ، درجه 2 و درجه 3 میباشد. ورق ST37 درجه 1 برای کارهای معمولی بوده و عدد 1 برای آن نوشته نمیشود ، درجه 2 برای کارهای مهم و از درجه 3 در کارهای حساس که نیاز به ورق با کیفیت بالا و جوش پذیری مطلوب است استفاده می‌شود و به صورت ST37-3 نوشته میشود.

مقالات

ورق گالوانیزه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *