خدمات پوشش دهی زینک فلیک

پوشش ضد خوردگی زینک فلیک ( Zinc Flake)

  • ضخامت پوشش : 6 الی 12 میکرون
  • رنگ پوشش : طوسی
  • مقاومت در برابر خوردگی : حداقل 500 الی 1500 ساعت سالت اسپری
  • مقاومت حرارتی : حداکثر تا 400 درجه سانتی گراد.
  • مقاومت عالی در برابر خوردگی به دلیل ساختار پولکی شکل.
  • قابلیت رنگ پذیری بالا.

 خواص ویژه پوشش:

1- بدلیل ساختار پولکی شکل پوشش‌ها بروی سطوح فولادی این پوشش‌ها را زینک فلک (ZINC FLAKE)  مینامند این ساختار یکی از عوامل اصلی است که باعث میگردد پوشش‌ها دارای مقاومت به خوردگی منحصر بفردی گردند لذا در ارزیابی تست خوردگی این پوشش‌ها مقاومت حداقل 500 ساعت سالت اسپری و بالاتر (ASTM B117) بدون ظهور زنگ قرمز رنگ را از خود نشان میدهند.

2- مقاومت حرارتی این پوشش‌ها تا 300 الی 400 درجه سانتیگراد میباشد.

3- قطعات آبکاری شده با این پوشش‌ها بدلیل عدم استفاده از مراحل اسید شویی در پروسه اجرا بر خلاف پوشش‌های رایج ( بطور مثال گالوانیزهای سرد و گرم ) دچار نفوذ هیدروژن و ایجاد تردی هیدروژنی و کاهش خواص مکانیکی نمیشوند.

4- قطعات آبکاری شده با این پوشش‌ها بدلیل دمای پایین اجرا بر خلاف پوشش‌های مشابه ( بطور مثال گالوانیزه گرم و دمای اجرای حدود 500 درجه سانتیگراد ) دچار باز پخت ( Tempering )  و کاهش خواص مکانیکی نمیشوند.

5- این پوشش‌ها بدلیل ضخامت کم اجرا (ضخامت 6 الی 15 میکرون ) و خواص بالای ضد خوردگی ، بهترین پوشش برای کلیه قطعات رزوه دار و ماشین کاری شده ( پیچ ، مهره ، واشر ، پین ، اشپیل … ) میباشد که بر خلاف پوشش‌های رایج ( بطور مثال گالوانیزه گرم ضخامت حداقل 60 میکرون ) موجب پر شدن دندانه‌ها و تغییر سایز نمیگردند.

 6- این پوشش‌ها بدلیل عدم استفاده از مراحل اسید شویی در پروسه اجرا بر خلاف پوشش‌های رایج پس آبهای صنعتی و مشکلات زیست محیطی ندارد.

 7- صافی سطح این پوشش‌ها بسیار عالیست لذا ضریب اصطکاک این پوشش‌ها پایین و حدود 0,15 میباشد که با اجرای یک لایه پوشش نهایی این عدد به 0,08 قابل تقلیل میباشد و این عامل ویژگی بسیار خوبیست که کاربرد این پوشش را بروی قطعات ماشین کاری شده فراهم میسازد.

8- چسبندگی این پوشش‌ها با سطح تماس قطعات فولادی بصورت شیمیایی میباشد لذا مقاومت چسبندگی این پوششها   به سطح تماس بدلیل تشکیل باندهای شیمیایی ، بسیار عالیست. (  ASTM B571 – Equal 5B )

9- این پوشش‌ها بدلیل ساختار سطحی پولکی شکل خود بر خلاف پوششهای رایج دارای قابلیت رنگ پذیری بسیار بالایی میباشند . ( ASTM 3359D )

10- این پوشش‌ها بدلیل  نوع ساختار خود در صورت خراش یا آسیب سطحی قادر به خود ترمیمی میباشند که این عامل تاثیر بسزایی در عملکرد محافظتی آنها دارد.

11-  این پوشش‌ها بدلیل  وجود عنصر روی در ساختار خود از عملکرد حفاظت کاتدی فولاد پایه برخوردار میباشند.

12- به رغم عملکرد ویژه هزینه اجرای این پوشش‌ها در رنج قیمتی پوشش‌های مشابه در صنعت ایران ( گالوانیزه گرم) یا پایین‌تر از آن قرار دارد.

13- حلال مواد خام این پوشش‌ها جهت اعمال بروی قطعات فولادی ، آب  میباشد که این امر ضمن رعایت و سلامت محیط زیست ، یکی دیگراز ویژگیهای منحصر بفرد این پوشش‌ها میباشد.